کتاب شناسی

تصویر
فولكلور وارليغيميز
70- نجي ايل ده گؤركملي تدقيقاتچي " علي ظفرخواه " ين "آتا بابا لار دئييب لر " كيتابي ياييلاراق ، اونون آذربايجان شفاهي خلق ادبياتي اوغروندا آپارديقي تلاش لار، آردي كسيلمه دن باشقا كيتابلار شكلينده ايسه نشر اولاركن فولكلوروموزو توپلاييب يازماقداسارسيلماز بير ائل وورغونو ايله راسلاشيريق .اونون كيتابلاريني اوخوياركن ، يازيچي نين آپارديقي اَمگي و دقتي داها... ادامه مطلب...
دکتر محمد معین، پدیدآورنده‌ی فرهنگ‌نامه‌ی معین مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
میانگین امتیار کاربران: / 1
ضعیفعالی 
اخبار خوی - یادداشت
نوشته شده توسط Administrator   
پنجشنبه ، 10 ارديبهشت 1394 ، 16:56

در ۹ اردیبهشت ۱۲۹۷ در محله‌ی زرجوب رشت، در خانه‌ی شیخ ابوالقاسم از روحانیان بنام رشت پسری به دنیا آمد که نام او را محمد گذاشتند.

 

او را در زادگاهش، آستانه‌ی اشرفیه به خاک سپردند.

محمد معین تنها شانزده سال داشت (۱۳۱۳) که لیسانس ادبیات فارسی و فلسفه و علوم تربیتی را از دانش‌گاه تهران اخذ کرد.

دکتر محمد معین در سن ۲۴ سالگی و در سال ۱۳۲۱ با نوشتن رساله‌ی «مزدیسنا و تاثیر آن در ادبیات فارسی» اولین کسی بود که در ایران به اخذ درجه‌ی دکترا نائل آمد.

دکتر معین به زبان‌های اوستایی، پارسی باستان، پهلوی، عربی، فرانسوی، انگلیسی، آلمانی، لاتین و سانسکریت آشنایی داشت و در سفرهای مختلفی که داشت از نزدیک با کار فرهنگ‌نویسی در کشورهای مختلف آشنایی پیدا کرد و این‌گونه شد که با زحمات فراوان توانست به تدوین فرهنگ فارسی که به فرهنگ معین مشهور است همت بگمارد. دکتر معین هنگامی که در حال تدوین جلد آخر فرهنگ معین بود بیمار شد و نتوانست آن را به پایان ببرد و یک سوم جلد پایانی فرهنگ‌نامه توسط دوست دکتر معین، دکتر سید جعفر شهیدی به پایان رسید. نبوغ و تلاش دکتر معین مثال‌زدنی بود. دکتر احسان یارشاطر بنیان‌گذار و سر ویراستار دانش‌نامه‌ی «ایرانیکا» در مورد خدمات دکتر معین چنین می‌گوید: «خدمات او منحصر به اين نبود. اولا دکتر معين يک معلم فوق‌العاده جدی و دلسوز بود و کسانی که به شاگردی او درمی‌آمدند همه بخت بلندی داشتند چون از يک معلم بسيار جدی و کمی سختگير ولی دانشمند برخوردار می‌شدند. از اين گذشته دکتر معين تاليفات خيلی زياد ديگری دارد در مورد مباحث زبان فارسی. او کتابی به اسم "حافظ شيرين سخن" منتشر کرد که اثر بسيار مفيدی است برای کسانی که بخواهند شعر حافظ را با دقت بيشتری بخوانند، بفهمند و لذت ببرند.»

علی‌اکبر دهخدا صاحب لغت‌نامه‌ی دهخدا وقتی که فهمید کهولت سن او را ناتوان ساخته از میان کارشناسان امر، دکتر محمد معین را به عنوان جانشین خود انتخاب کرد تا بر اتمام فرهنگ‌نامه‌اش نظارت داشته باشد.

جالب است که نیما یوشیج، پدر شعر نو فارسی نیز دکتر محمد معین را به عنوان فردی که می‌تواند بر آثارش نظارت داشته باشد برگزید بدون این‌که در زندگی‌اش حتا یک بار هم دکتر معین را از نزدیک دیده باشد. شراگیم یوشیج، فرزند نیما در این باره می‌گوید: «شگفت اين است که نيما خود معين را هرگز در زندگيش نديده بود ولی به خاطر حسن نيتی که زنده ياد معين داشت و وابستگی شديد به کار لغت‌نامه دهخدا و علاقه ای که نسبت به اين کار داشت، نيما تشخيص داد دکتر معين آدم وارسته و سالمی می‌تواند باشد در حفظ امانت. به همين دليل خودش در وصيت نامه توضيح می‌دهد من هرگز او را نديدم ولی اين قدر به او علاقه دارم و نزديکی احساس می‌کنم که حتی برای ولد خودم اگر می‌توانستم قيمی داشته باشم او بود.»

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن